Amy Brann: mladá expertka na mozek a řízení podle něj

Amy Brann: mladá expertka na mozek a řízení podle něj

Svěží britská autorka napsala již tři knihy o řízení firem podle mozku a nadchla již řadu manažerů pro neuroleadership. Šestého dubna vystoupí na Hr Leaders Master Class věnovanému performance managementu.

Čemu se věnuje vaše poslední kniha s titulem „Engaged“?

Ukazuji, co se děje s mozkem, když se cítíme být angažovaní. Samozřejmě se pak dostáváme k tomu, jak to udělat, aby lidé, naši zaměstnanci byli prací pohlceni, bavila je, žili jí. Jdeme na to trochu jinak, než jsou lidé zvyklí. V modelu využíváme místa mysli, kterým nevěnujeme pozornost.

Můžete prozradit trochu více?

Podporuji lidi více myslet o engagementu, než o managementu. Kniha se dívá na různé koncepty, jak můžeme vytvořit více angažované prostředí. Firmy mohou přemýšlet, co pro ně může být dobré, co si z toho mohou vzít. Nikdy nedoporučuji kopírování. Podstatou angažovanosti je koncept přispívání. Když jsou lidé napojeni na tento koncept, mají pocit, že sami něco vytváří, přispívají do konečné podoby, získávají pocit důležitosti a jsou schopni se pro práci nadchnout.

Co firmy obvykle dělají z hlediska neurovědy špatně?

Zapomínají pracovat s tím, jak je náš mozek plastický a stále se mění. Společnosti, když to správně využijí, tak z toho mohou mít ohromné výhody. Další častou chybou je přetěžování zaměstnanců, nedostatek odpočinku. Zažila jsem již několik firem, které zvýšili svou efektivitu, když si zkrátily denní pracovní dobu. Lidé by se měli naučit více poslouchat své tělo, a když během dne cítí, že jim hlava třeští, tak se nenutit do práce, ale jít si na dvacet minut odpočinout. To by jim firmy měly umožňovat.

Hodně společností řeší stres svých zaměstnanců. Co doporučujete na jeho eliminaci?

Stresová reakce je podmíněná, naučená. Můžeme se naučit v krátké periodě ji mít více pod kontrolou. Praktiky s mindfulness ukazují, že se to dá zvládnout. A za druhé je třeba si říci, že jsou organizace, které očekávají od jednotlivců příliš mnoho.

Jaké jsou další vaše aktivity?

Pracujeme s kouči, aby rozuměli více neurovědě. Pomáháme podpořit koučovací kulturu ve společnostech. Pracujeme se seniorními leadery, někdy s Hr na změnách firemní kultury. To je práce, která je velmi vzrušující, velmi mne baví.

Proč se tedy ve zkratce věnovat neurovědě?

Jednotlivci budou štastnější, produktivnější, efektivnější.   A naše práce bude lepší, skrze porozumění toho, jak náš mozek pracuje.

 

Amy Brann

Britská autorka, koučka a lektorka, která se věnuje neurovědě a jejímu propojení na management. Napsala knihy Egaged, Make Your Brain Work a Neuroscience for teh Coaches. Má firmu s názvem Synaptical Potential.

 

Amy vystoupí 6.4. na HR Leaders Master Class, více zde

loading