Česko, na pochod!

Se zapálenou cigaretou v ruce, za zvuků typického šansonu a britským akcentem vyzýval v odpovědné volbě francouzské voliče komik John Oliver. Mimochodem emigrant, který se z Velké Británie přesídlil do USA. V pořadu Last Week Tonight z produkce televize HBO Francouzům na příkladech svého bývalého i současného domova ukazoval, jaké důsledky může mít volba zdánlivě rychlého řešení. Strašení Brexitem a Donaldem Trumpem zafungovalo, Francouzi ho vyslyšeli a v druhém kole přesvědčivě vyhrál Emmanule Macron.

 

Ve francouzských volbách se hrálo o víc, než jsme si možná byli ochotni připustit. Kdyby  Francouzi Olivera neposlechli, s největší pravděpodobností by tím otevřeli dveře k mnoha koncům. Destrukce eurozóny, možná dokonce destrukce celé Evropské unie? Francouzské rozhodnutí dává naději, že „stará Evropa“ ještě zdaleka nemusí být u konce s dechem. Ale pohodlně se usadit, dolít si sklenku (francouzského, jako jinak) vína, to také nemůže.

 

Macron může představovat nový impuls k tomu, aby se společnost znovu nadechla a začala hledat nikoli radikální, ale férová řešení problémů. Heslem jeho hnutí, které mu k vítězství pomohlo, je Republiko, na pochod. Vezmeme si z tohoto hesla příklad ve volbě, která čeká nás? Na pochod bychom měli možná vyrazit hodně rychle.

loading