Dostat více žen do IT je úkol pro personalisty

Tamar Newberger není známá pouze jako manželka bývalého amerického velvyslance v Praze Andrew Shapira. Žena, která se domluví mandarínsky, hebrejsky, francouzsky a anglicky a je počítačovou vědkyní s vynikající kariérou, působí dlouhodobě jako aktivistka pro větší zapojení žen v IT.

Proč by mělo být více žen v IT?

Na to je jednoduchá dopověď. IT týmy, které jsou genderově vyvážené, nebo alespoň v nich ženy jsou silněji zastoupené, bývají až o třetinu efektivnější. Také je důležité zmínit, že ženy jsou pochopitelně i mezi zákaznicemi. Vývojářky lépe chápou to, co ženské zákaznice vyžadují a oceňují. Často se zmiňuje příklad, kdy mužský IT team ponechal na obrazovce mobilního telefonu tlačítko sloužící jako podpora uživatelům velmi nevzhledné a zároveň podávající velmi komplikované odpovědi.

Jak docílit toho, aby v IT bylo více žen?

Možná budete zaskočeni mou odpovědí. Pokud máte ve firmě 24 lidí, tak dvacátý pátý musí být HR. Tj. technický start-up, který má přes dvacet lidí, by měl do HR investovat, což ale dělá málokdo. Je ale zjištěno, že pokud za tím ve firmě někdo důsledně nejde, tak se diverzity v IT téměř nedá dosáhnout. A velmi to snižuje efektivitu firmy.

Proč je vůbec v IT málo žen?

Má to několik důvodů. Jedním z nich je, že pracovní prostředí je pro ženy v IT velmi obtížné. Právě o tom vyšel článek v New York Times. Popisuje dost neúnosné podmínky a až hrůzostrašné historky, které si prožily ženy pracující v Sillicon Valley. IT prostředí je často stavěné na tom, že tam pracují pouze muži od rána do večera včetně víkendů. Neumožňuje to často sloučení s rodinným životem a ženy jsou diskriminovány.

Myslíte si tedy, že jsou ženy v tomto oboru diskriminované?

Bohužel ano. Zažila jsme u jedné své přítelkyně. I když měla nejlepší možné vysvědčení a předpoklady, tak ji nevzali na americkou prestižní technickou školu, důvodem evidentně to, že byla žena. Řekla jsem si: nevadí, jejich chyba, oni o ní přijdou. Dostala se na druhou nejprestižnější… V České republice je zajímavé, že během komunismu bylo zdejší rozložení žen a mužů ve vědě padesát na padesát. Co se pak stalo? Může za to dlouhá mateřská? Pocit, že nebudu dobrou mámou, když budu pracovat? A co když mě bude dělat skvělou mámou právě ta práce…

Ale obecně si málo dívek IT obory volí. Čím to je?

Do páté třídy jsou dívky v matematice lepší než kluci. A co se stane pak? Chybí jim vzory? Roli hraje mnoho faktorů. Podívejte se třeba na moji dceru. Nikdy by sama sebe neoznačila jako počítačového člověka. Ale píše blog a jednou s ním chtěla pomoct. Bohužel jsem byla hodně zaneprázdněná a jí se už nechtělo na mou pomoc čekat, tak se naučila tvořila kód v html a css. Řekla jsem jí: Teď jsi kodérka. A ona na to: Ne, jsem blogerka! Ženy raději budou psát než vytvářet kód. Přitom je to hodně podobné, nemusí být hned počítačovými vědkyněmi. Máme 21. století! Stačí umět auto řídit, tankovat a možná vyměnit olej, nemusíte kvůli tomu pracovat na benzince. Ale pokud vás tvorba kódu baví, bezva, můžete mít skvělou kariéru. Jde vlastně jen o nálepky, o marketing nějakého pojmenování. Syn by o sobě bez rozmýšlení řekl, že je kodér – a přitom v tom není tak dobrý jako dcera.

Často se v Česku zmiňuje, že dívky obecně lépe zvládají školní docházku, mají lepší výsledky, tak by jim mělo jít i vystudovat technické obory…

Možná to, co říkáte, je ten problém. Když je dívka dobrá v matematice a fyzice, tak jí podle výzkumů obvykle jdou i humanitní předměty, jazyky. Nakonec si proto vybere třeba práva nebo ekonomii. Kdežto mnoho kluků je dobrých „jen“ v matematice a fyzice, tak si musí zvolit studium a práci technického zaměření.

Vy sama jste příznivkyní kvót v zastoupení žen obecně?

Nejdříve jsem byla proti, ale dospěla jsme k tomu, že jiná cesta není.

Jaký si myslíte, že by měl být cíl? Kolika procentní zastoupení?

O ideálu padesát na padesát zde nelze uvažovat. V České republice si jako cíl můžete stanovit dvacet pět až třicet procent. Pro firmy je důležité stanovit si v každém případě metu, které chcete v určitém horizontu dosáhnout a pak zveřejňovat výsledky. Svůj význam to má i v tom, že se tak můžete dostat mezi oceněné společnosti. Ocenění za diverzitu nedostávají jen firmy, které mají nejlepší výsledky, ale které o diverzitu prokazatelně usilují.

Které české firmy pro diverzitu v IT hodně dělají?

Google, Microsoft, Vodafone. Například nabízí ženám, že se mohou za velmi zvýhodněných podmínek vrátit po mateřské. Vím, že délka mateřské dovolené je v České republice velmi ožehavé téma, na které mají někteří jasné vyhraněné názory. Ovšem je jasné, že pokud žena zůstane v současné době šest let na mateřské dovolené, má pramalé šance se vrátit. Vývoj je tak rychlý, že jí vše uteče. Firmy, které do matek investují, dávají jim najevo, že je pro ně důležité, aby byly v kontaktu s pracovištěm, a třeba jim platí více, než reálně odpracují, z toho ve výsledku mají velký zisk: velmi loajální a zkušené zaměstnankyně. V současném trhu práce je to výborná investice.

Jak jste se vy sama dostala k IT?

Vlastně náhodou, měla jsme štěstí. Studovala jsem humanitní vědy, ale právě na začátku osmdesátých let začínaly počítače a já si řekla, že neodejdu ze školy, aniž bych zjistila, co to je. Vyzkoušela jsem to, zaujalo mne to a zároveň mi to šlo. Nakonec jsem z IT k překvapení svých rodičů dělala master degree. Dlouho jsme pak pracovala v IT, působila jsem ve výhradně mužské firmě. Kdo umí v IT alespoň trochu dát dohromady větu, tak je vystrčen, aby prodával, komunikoval na ven. Vzpomínám si, jak jsem byla na jedné konferenci v Japonsku a přednášela pro 1000 lidí, všechno to byli mužů. Viděla jsme, jak mě doslova zkouší z technických detailů a snaží se mě nachytat. Byli překvapeni, když se jim to nepovedlo… Podobná překvapení byla v oboru mojí silnou stránkou.

Podporujete nějaké organizace, které se snaží diverzitu v moderním prostředí zvyšovat?

Miluju českou organizaci Czechitas, kterou založila Dita Přikrylová. Učí ženy v ženském prostředí, jako programovat a další dovednosti. Pokud chcete opravdovou kariéru, musíte začít brzy. A české školy jsou skvělé na matematiku a vědy. Jen je potřeba k tomu dívky přivést.

Tamar Newberger

Počítačová vědkyně se zkušeností z manažerských pozic ve firmách jako AT&T, Novell a SCO. Začala jsem svoji kariéru jako inženýr v Bell Labs. Aktivně prosazuje technologie pro mladé dívky, které uvažují o kariéře v tomto oboru. Pracovala jako technologický a mediální poradce pro tým Obama for America. Má magisterský a bakalářský titul z Columbia University v New Yorku.

loading