Jste závislí na práci? Hrozí vám vyhoření

Psycholožka Klára Gajdušková pomáhá vrcholovým manažerům zvládat úskalí profesního a osobního života a hledat cestu, jak nacházet smysl v práci i v soukromí. Je zkušenou průvodkyní po těchto cestách, protože sama zažila na vlastní kůži, jak chutnají různá období profesní kariéry v korporaci. Má za sebou zkušenosti i z nadační práce a neziskové sféry. Měla navíc to štěstí, že si mohla volit profesní dráhu tak, aby ji vždy naplňovala.

 

Od roku 2015 se věnuje psychologickému poradenství, tzv. counsellingu. „Psycholog má mít pokoru před tím, co dělá, musí mít respekt ke svým klientům, nesmí mu chybět nadhled a humor,“ říká Klára o principech, s nimiž pracuje.

 

S čím nejčastěji se na vás manažeři obracejí?

Přetížení v práci, firemní politiky, nesoulad rodinného a pracovního života, konflikty… Zarámovala bych to společným jmenovatelem, kterým jsou hodnoty. Často se setkávám s tím, že lidé v určitém momentu dojdou do fáze, kdy přestávají být ochotni dělat kompromisy sami se sebou. Například už nechtějí dál akceptovat pravidla hry, která udává firma, nebo někdo z nadřízených, protože to nekonvenuje jejich osobnímu nastavení. Řešíme, jak z toho ven. Je to obtížné, protože často nevidíme jinou možnost, než z firmy odejít. Dojít k tomuto poznání trvá a bolí. Navíc je tam samozřejmě ta velká neznámá: Co budu dělat pak? Bude to jinde lepší?

 

Celý rozhovor si můžete přečíst v březnovém vydání HR fora

loading