Kriminální

Při vymýšlení způsobů, jak sehnat lidi, kteří na trhu prostě nejsou, napadlo řadu firem vyzkoušet spolupráci s věznicemi. Motiv zdá se nebyl nijak svatý, ale skrze praktický: ejhle, vyskytují se tu tisíce osob, které mohou pracovat a to za docela málo peněz. Je zajímavé, jak se zapojením vězňů do pracovního trhu, něco trošičku mění. V článcích, které popisují tento trend jako podnikatelskou aktivitu, se o těchto zaměstnancích nehovoří jako o „vězních“, ale jako o „lidech ve věznicích.“ Věznice dostávají ráz podnikatelského subjektu, když se o nich píše jako o instituci, která „ve spolupráci s komerčními firmami otevírá call centrum a zaměstná tam své lidi“. Myslím, že je to trend více než pozitivní. Ruší nálepku, která je pro jejich nositele ničivá.

V každé společnosti vzniká vrstva, kterou je možno označit za kriminální. Často mluvíme o kriminálních jedincích, ale je třeba si uvědomit, že kdyby se ke kriminální činnosti neuchýlili tyto konkrétní osoby, udělali by to za ně jiní. Jak dokazují různé experimenty (nejznámější s odstěhování všech kriminálníků z Anglie do Austrálie), vymínit kriminalitu úplně nelze (v Anglii kriminalita nepoklesla a v Austrálii se z bývalých kriminálníků podařilo vytvořit celkem normální společnost).

Co myslíte, nestálo by za to, dalším „kriminálníkům“ dát šanci se stát „našimi zaměstnanci ve věznici“? Více o zaměstnávání vězňů se můžete dozvědět na našem webináři 6.10.

loading