Letní Hygge – použijte koncept na šťastný život z Dánska

Letní Hygge – použijte koncept na šťastný život z Dánska

Od loňského roku drží žebříčky světových bestsellerů knihy věnující se hygge. Dánskému konceptu, který je návodem na pohodu a užívání si volného času, propadli nejdřív Britové a nyní přichází i k nám. Co přesně tento těžko uchopitelný trend znamená a proč je zrovna nyní tak populární? Deset let žiju s Dánem, pokusím se proto z vlastní zkušenosti podělit, co je hygge a jak konkrétně si ji můžete do svého života zabudovat.

 

Hygge čerpá z jednoduché pravdy, kterou v Dánsku často uslyšíte: lidé raději něco dávají, než dostávají.

 

Těžko vyslovitelné slovíčko hyggelig je v Dánsku slyšet na každém kroku. Obtížně se také překládá. Do angličtiny  jako „cosy“, do češtiny snad „pohodový“, ale ani jeden z těchto výrazů se podstatě příliš neblíží.

Hygge pro mne znamená radost a prožitek z okamžiku oproštěného od nutnosti něčeho dosahovat. A abyste tuto radost pociťovali, musíte si ji zařídit. Dánové k tomu jako návod poskytnou asi tyto typické představy: Sednout si v dešti na balkon a číst si pod stříškou román. Být zabalený do krásné vlněné deky a upíjet kvalitní čaj či kávu. Zablokovat ulici a udělat si na ní sousedské setkání, kam každý přinese nějakou dobrotu. Uspořádat s menší partou kamarádů kuchařskou sobotu, ze které si každý odnese domácí paštiky či zavařeniny. Péct s přítelem skořicové rolky a pak je u svíček jíst…

Hygge ale není jen takto povrchní záležitost. Má kořeny v dánské mentalitě ovlivněné protestanstvím a silným pocitem komunity. Je možná privátní analogií občanského pečujícího státu, ve kterém si všichni důvěřují, jsou si rovni a cítí se bezpečně.

Dalším fenoménem, který ovlivňuje dánskou pospolitost a pohodovost, jsou takzvané zákony Janta. To jsou postoje, které určují dánský společenský život. Popsal je v roce 1933 Akcel Sandemose a nazval je podle fiktivního města Jante. První pravidlo zní: nebudeš si o sobě myslet, že jsi něco víc než ostatní. Všechny ostatní zákony jsou tohoto prvního variací. Například: Nevystupuj z řady. Neliš se.

Zákony Janta v podstatě zakazují soutěživost a ukládají komunitě, aby se snažila všechny její členy co nejvíce podporovat. Sandemosohe román vyvolal ve své době kontroverzi, nicméně Dánové v něm rozpoznali svůj základní rys: tíhnutí ke konformitě, pospolitosti a téměř agresivní skromnosti. 

Hygge proti výkonové společnosti

Pojďme si hygge ukázat v denním životě. Je vaším cílem v létě ujet co nejvíce kilometrů na kole? Počítá vám appka uběhnuté kilometry? Hodláte přes prázdniny s dětmi oběhnout co nejvíce zámků a hradů? Nic proti z výše uvedených plánů. Žádný z nich však není hygge. V tomto konceptu nejde o to dokázat sobě či okolí, že jste dobří. V principu hygge (a podle zákonů Janta) jste skvělí už od začátku, a nemusíte proto nic dělat. Netrhat rekordy, s nikým se neporovnávat. Hygge neznamená uspořádat party, kde pozvete hodně lidí a budete se snažit pro ně uvařit to nejlepší. Celý večer běhat od kuchyně ke grilu a doufat, že to na ně udělá dojem. Hyggelig je si připravovat jídlo společně. Buď každý host přinese svou část menu a pak na velkém stole všichni ochutnávají, jak co kdo uvařil, nebo si práci od začátku rozdělíte. Tahle praxe je na dánských party zcela normální a je pravda, že vede k tomu, že se s ostatními daleko lépe poznáte. Čerpá z jednoduché pravdy, kterou v Dánsku často říkají: lidé v podstatě raději něco dávají, než dostávají. V situaci, kdy mají pasivně sedět a čekat, až jim dokonalá hospodyně něco naservíruje, se necítí nejlépe.

Hyggelig je například zanevřít na prázdninový den nabitý programem od rozednění po večer, do kterého se má vejít prohlídka muzea a zámku, jízda na kolečkových bruslích a návštěva babičky v domově důchodců. Místo toho dělat něco, co zdánlivě žádný efektivní profit nepřináší. V Dánsku je oblíbené například celorodinné vaření marmelády. Koupit ji v obchodě vyjde pravděpodobně levněji, ale… Místo návštěvy babičky ji můžete ráno přivést domů a v hyggelig atmosféře prožít den. Často se vracím k fotografii, na které náš známý, toho času dánský ministr zahraničí, češe černý rybíz do džberu přivázaného kolem pasu a děti jej pak vedle odšťopkovávají. Genderové stereotypy v Dánsku jsou dávno pasé a těžko říct, jestli zde vaří více muži nebo ženy.

Hygge má určitě silný lifestylový aspekt. V hygge se hodně pozornosti věnuje tomu, co jíme, co si oblékáme. Přitom ale rozhodně nejde o to, vypadat jako z módního mohla či vyhrát kuchařskou show. Oblečení má být pohodlné a skvělého střihu, nejlépe jednobarevné. Hygge jídlo je vždy doma připravované a dělíte se o něj s další, jak při přípravě, tak při konzumaci. Hygge se projevuje i v designu, Dánové například dbají na hygge osvětlení. To znamená místo jednoho centrálního lustru, který osvětlí celý prostor naráz, naistalují menší lampičky a na různých místech tak vytvoří hygge koutky.

Hygge mánie začala v Británii

V minulém roce se několik titulů věnujících se hygge v Británii dostalo mezi bestsellery a kupovali je po statisících i lidé, kteří běžně do knihkupectví nechodí. Proč je najednou tento koncept tak přitažlivý? Nejdříve se na to můžeme podívat z psychologického hlediska.

Dnešní doba má silný výkonnostní aspekt. Na konferenci Férovost cesta k prosperitě o tom hovořila Anna Hogenová: „V dnešní době se neustále musíme překonávat. Podávat vyšší výkon než včera. Ten, kdo nepodává výkon, ať už staří nebo nemocní, jakoby neměli ve společnosti místo. Vstupenkou do společnosti je výkon.“ A co je v tomto ohledu hygge? Možná zdravý protipól, kteří všichni potřebujeme, možnost odpočinku, chvilkového úniku, kdy se můžeme cítit dobře, aniž bychom přepočítávali čas na peníze nebo nově naučená anglická slovíčka.

Je tu ale samozřejmě i hledisko obchodní. Knihy zabývající se hygge jsou lifestylové, trendové a přitom lehko pochopitelné, a jsou tak dostupné nejširšímu publiku. Je pravděpodobné, že více než popisy filosofických kořenů hygge zaujaly fotky ovčích kůží přehozených přes designové židle, záběry čerstvě upečených housek, doma pletených ponožek, či přátel zabalených do deky popíjejících svařák z pěkných hrnečků.

Zkrátka ideální kniha, kterou si místo časopisu koupíte na letišti či nádraží jako odpočinkovou četbu na dovolenou. Nahradí v tu chvíli Instagram. Tím je možné vysvětlit, proč se knih o hygge prodalo na milion kusů. Jistě budou řadou čtenářů přijímány povrchně ve smyslu – „Je dobré vypustit hon za výsledky a užívat si aspoň chvíli pohody.“ Nakonec ale možná i tento zjednodušený přístup není špatný. Určitě ne v létě.

 

loading