Oděvem ukazujeme, jak pracujeme na sobě samém

Oděvem ukazujeme, jak pracujeme na sobě samém

 

Denisa Nová patří k nejvýznamnějším současným českým módním návrhářům. Opětovně byla zvolena výtvarníkem sezóny. Její tvorbu charakterizuje hledání vztahu mezi oděvem a osobností člověka. Jak ji díky oděvu podtrhnout a zároveň působit lehce, současně a důvěryhodně. Oděv jako osobní značku manažera Denisa Nová představí na Letní HR škole, která se koná na sklonku srpna.

 

Současná neurověda upozorňuje, že fyzikální prostředí, ve kterém se pohybujeme, ale také náš oděv významně ovlivňují naše vnímání a prožívání. V profesním světě to platí měrou nemalou. Co znamená styl oblíkání pro jednu z nejúspěšnějších tuzemských módních návrhářek? Proč má pro profesionály ve svých oborech smysl se jím zaobírat?

„Styl oblékání je pro mě osobně samozřejmě důležitý. Hodně souvisí s  celým životem člověka, s  pohybem, s tím, jak kdo žije, co má rád, čím chce být. V určitém oděvu se dá nějak pohybovat, v jiném ne“, říká Denisa nová. Do stylu oblékání se podle ní promítá i to, jak člověk pracuje na sobě samém.

„Co se týče toho, jak moc se lidé mají svým stylem zaobírat, je to složité. Oděv má v sobě určitou neuchopitelnost, která se nedá dohnat velkou snahou,“ říká. Oděv nesmí ztratit lehkost, proto není dobré některé věci moc řešit. Oděvu sluší nadhled. Bohužel však my lidé ze střední Evropy talent pro styl nemáme historicky v sobě. „V denní realitě pak pozoruji dva extrémy. Někteří lidé se oblékáním nezabývají vůbec, a to i když jsou to třeba lidé intelektuálně na výši. Nebo se zabývají až příliš a pak tomu právě chybí ta lehkost, která sluší,“ říká Nová. Výsledkem této až urputné snahy pak jsou ženy, které jsou na jednu stranu dobře oblečeny, ale celkově působí těžkopádně. Mají třeba drahé kvalitní oblečení, ale bývá to někdy až moc překombinované. Jak se tomu vyhnout? „U oděvu je výborné, když si ráno vybíráte tak trochu poslepu. Tedy v případě, že máte ve skříni kvalitní kusy,“ přibližuje Nová. Lehkost podle ní může vyznít na detailech: tím, jak je košile zastrčená do kalhot nebo ohrnutím rukávů. Styl je ukrytý právě v tomto konečném stylingem a úpravě.

 

Konzervativní základ, ženské detaily

Českým manažerkám Denisa Nová jako základ doporučuje kostým v konzervativní formě, ale od pečlivě vybrané značky. „Takové, která umí ušít kvalitní sako, které je skutečně dobře střižené a střihově aktuální, současné,“ říká. „Můžeme vedle sebe položit dvě saka, která zdánlivě vypadají úplně stejně. Jenže jedno z nich se jinak tvaruje a lépe sluší,“ říká Nová. Jako stavební kameny profesionálního šatníku bychom tedy měli podle návrhářky volni velmi kvalitní kusy a pak pracovat s detaily. Nebát se ženských prvků.

„Na mnohých manažerkách je vidět zbytečná tvrdost v jejich oblékání,“ hodnotí Nová. „Myslím, že už je dávno pryč doba, kdy ženy musely ukazovat na oděvu vyrovnanost mužům.“ Naopak ženám doporučuje konzervativní strohé kostýmy zjemňovat. Zvolit hedvábnou blůzu. Pod sako si vzít hedvábné šaty. „Plátěným strohým blůzám už v profesionálním stylu odzvonilo. Jenže v šatníku mnohých žen je stále najdeme. Domnívají se, že tím ukazují svou profesionalitu, ale bohužel především tím ukazují, že necítí současnou dobu a její trendy,“ říká Denisa Nová.

 

Ona sama nemá ráda spotřební přístup k oděvům. „Mnohé materiály, například hedvábí a vlna, krásně stárnou. Zdá se mi hrozné oblečení po sezóně vyhazovat“ říká. „Sama se oblečení téměř nezbavuji, tvořím si šatník na celý život.“ Stejně přistupuje i k oblečení, které vytváří pro své klienty.  „Snažím se dělat věci, které by klienty bavily i po deseti letech. To je velká výzva, protože věci musí zároveň působit současně,“. Denisa Nová je podle svých slov minimalista, zajímá jí hloubka věcí.

Oblečení musí být silné ve výrazu, ale přitom jednoduché. Oblečení má podtrhovat, nikoli překrývat osobnost. „Nemám ráda, když se člověk ztrácí za oděvem.“ České ženy často zvolí na slavnostní událost výrazné šaty a k tomu ještě hodně šperků, náročný účes, těžký make up. „Pak se mi zdá, že toho člověka za jeho róbou v podstatě nevidím. Zdá se mi to nepřitažlivé. Francouzka si třeba také vezme večerní krásné výrazné šaty, ale dá si jen červenou rtěnku, stáhne si vlasy a jde. To je ta lehkost, která funguje.“

Dá se ze zvoleného oděvu odhadnout charakter lidí? „Určitě. Oblékání je jazyk, symbolika. Je to, jako když čtete v knize mezi řádky,“ říká. Na druhou stranu je ale opatrná na nejrůznější typologie, které pole jejích zkušeností příliš nefungují.

 

Denisa Nová

Denisa Nová je módní návrhářka, jejíž práce pod značkou DNB jsou na trhu od roku 1999. Zaměřuje se na design a tvorbu oděvů pro ženy, obohacovanou kolekcemi módních doplňků a obuví. Je absolventkou Textilní fakulty Technické univerzity v Liberci a Fakulty multimediální komunikace Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Za svou práci obdržela například ocenění oděvní designér roku (Czech Grand Design, 2006) a Cenu šéfredaktorů v rámci Designbloku (2009, 2011, 2012). Jako lektor vystoupí na Letní HR škole, která se koná 23. A 24. srpna 2017 na zámku Štiřín. Více informací na http://www.pmf-hr.com/letni-hr-skola/

loading