Typická žena z Východu

Nedávno mne zasáhl v něčem možná přehnaný, ale v jistém smyslu přesný dopis věnovaný první dámě USA Melanii Trumpové. Velmi oceňovaná estonsko-finská spisovatelka Sofi Oksanen v něm otevřeně napadla Melanii, která je rozená Slovinka, že svým chováním „zabetonovala“ klišé o typické dívce z východní Evropy. Ve své analýze první dámy, která kvůli životu v luxusu, sklonila hlavu a dovolí manželovi chovat se v jejím okolí nemravně (především vůči ženám), si podle Oksanen nezaslouží příliš respektu.

 

V dopise jde dokonce dále a spekuluje, že obraz Melanie může dále podporovat sexturismus do východní Evropy. „Každý článek, který popisuje Tvoje ponížení, které ve svém manželství dovolíš, přihání dívkám ve východní Evropě nové zákazníky.“ Oksanen, která se dlouhodobě problematice věnuje, v dopise zmiňuje, že to není tak dávno, co v Talinnu byly dívky ochotné poskytnout sexuální služby za balíček punčocháčů. V závěru dopisu Melanii vyzývá, aby našla svou odpovědnost v nové roli a stala se naopak tou, která může věci měnit.

 

Je stále velký rozdíl mezi ženami z Východu a Západu? Přetrvávají předsudky před zlatokopkami z Východu? A patříme do této skupiny ještě vůbec?

 

Německý sociolog David Glowsky dělal před dvěma lety průzkum mezi německými muži, které národnosti žen by si pro partnerství vybrali. A němečtí muži si vybírali nejčastěji ženy z východu, tedy pro ně z Polska, Ruska či Thajska. Češky zde nebyly explicitně zmiňované. A proč by si je Němci přáli? Glowsky popisuje, že princip výměny spočívá v tom, že žena si polepší ekonomicky, jejich partneři si na oplátku zvýší ušlápnuté sebevědomí, protože ženy z východu se nechovají ve vztahu tak dominantně. Glowsky je na rozdíl od Oksanen k ženám z východu empatičtější a tvrdí, že v zemích jako Rusko, Thajsko a podobně je pro ženu velmi těžké dosáhnout společenského uplatnění. Proto volba strategie vypracování se nahoru pomocí sňatku se zajištěným partnerem je logická volba.

 

Kam patříme, české ženy? A dá se odpoutat od obrazu naší nejvíce viditelné reprezentantky? Budu ráda za komentáře barbara.hansencechova@pmf-hr.com

loading