Více žen v IT vyžaduje důslednou práci HR

Více žen v IT vyžaduje důslednou práci HR

Tamar Newberger není známá pouze jako manželka bývalého amerického velvyslance v Praze Andrew Shapira. Žena, která se domluví mandarínsky, hebrejsky, francouzsky a anglicky a je počítačovou vědkyní s vynikající kariérou, působí dlouhodobě jako aktivistka pro větší zapojení žen v IT.

 

V České republice je zajímavé, že během komunismu bylo zdejší rozložení žen a mužů ve vědě padesát na padesát. Co se pak stalo? Může za to dlouhá mateřská? Pocit, že nebudu dobrou mámou, když budu pracovat? A co když mě bude dělat skvělou mámou právě ta práce…

 

Proč by mělo být více žen v IT?

Na to je jednoduchá odpověď. IT týmy, které jsou genderově vyvážené, nebo alespoň v nich ženy jsou silněji zastoupené, bývají až o třetinu efektivnější. Také je důležité zmínit, že ženy jsou mezi zákaznicemi v populaci a ženy v IT, když vytváří produkty, tak lépe chápou to, co ženské zákaznice vyžadují a oceňují. Často se zmiňuje příklad, jak u jednoho mobilního telefonu, kdy mužský IT team nechal na obrazovce tlačítko sloužící jako podpora uživatelům velmi nevzhledné a zároveň podávající velmi komplikované odpovědi.

Jak toho tedy docílit, aby v IT bylo více žen?

Možná budete zaskočeni mou odpovědí. Pokud máte ve firmě 24 lidí, tak dvacátý pátý musí být HR. Tj. technický startup, který má přes dvacet lidí by měl už do HR investovat, což málo kdy dělá. Je ale zjištěno, že pokud někdo za tím ve firmě důsledně nejde, tak se diverzity v IT téměř nedá dosáhnout. A velmi to snižuje efektivitu firmy.

Proč je vůbec v IT málo žen?

Má to několik důvodů. Jedním z nich je, že pracovní prostředí je pro ženy v IT velmi obtížné. Právě o tom vyšel článek v New York Times. Popisuje dost neúnosné podmínky a až hrůzostrašné historky, které si prožily ženy pracující v Sillicon Valley. IT prostředí je často stavěné na tom, že tam pracují pouze muži od rána do večera včetně víkendů. Neumožňuje to často sloučení s rodinným životem a ženy jsou diskriminovány.

Myslíte si tedy, že ženy pro IT obory diskriminované?

Bohužel ano. Zažila jsme u jedné své přítelkyně, že i když měla nejlepší možné vysvědčení a předpoklady, tak ji nevzali na americkou prestižní technickou školu, důvodem bylo za jisté pohlaví. Řekla jsem si ale nevadí, jejich chyba, oni o ní přijdou. Dostala se na druhou nejprestižnější. V České republice je zajímavé, že během komunismu bylo zdejší rozložení žen a mužů ve vědě padesát na padesát. Co se pak stalo? Může za to dlouhá mateřská? Pocit, že nebudu dobrou mámou, když budu pracovat? A co když mě bude dělat skvělou mámou právě ta práce…

Ale obecně si málo dívek IT obory volí. Čím to je?

Není to vždy tak. Do páté třídy jsou dívky v matematice lepší než kluci. A co se stane pak? Chybí jim vzory? Roli hraje mnoho faktorů. Podívejte se třeba na moji dceru. Nikdy by sama sebe neoznačila jako počítačového člověka. Ale píše blog a jednou s ním chtěla pomoct, bohužel jsem byla hodně zaneprázdněná, nakonec už se jí na mě nechtělo čekat, tak se naučila tvořila kód v html a css. Řekla jsem jí: Teď  jsi kodérka. A ona na to: Ne, jsem blogerka! Ženy raději bodou psát než vytvářet kód. Přitom je to hodně podobné, nemusí být hned počítačovými vědkyněmi. Máme 21. století! Stačí umět řídit auto, tankovat a možná vyměnit olej, nemusíte kvůli tomu pracovat na benzince. Ale pokud vás tvorba kóda baví, tak bezva, můžete mít skvělou kariéru. Jde vlastně jen o nálepky, lo marketing nějakého pojmenování. Syn by vez uzardění řekl, že je kodér – a přitom v tom není tak dobrý jako dcera.

Zde se často zmiňuje, že dívky obecně lépe zvládají školní docházku, mají lepší výsledky, tak by jim mělo jít i vystudovat technické obory…

Možná to, co říkáte, je ten problém. Když je dívka dobrá v matematice a fyzice, tak jí podle výzkumů obvykle jsou i ostatní předměty, jako jazyky, humanitní předměty. Kdežto mnoho kluků je dobrých jen na matematiku a fyziku, tak si musí zvolit práci technického zaměření. Kdežto dívka si pak vybere třeba práva či ekonomii.

Fandíte kvótám v zastoupení žen obecně?

Nejdříve jsem byla proti, ale dospěla jsme k tomu, že jiná cesta není.

Jaký si myslíte, že by měl být cíl? Kolika procentní zastoupení?

O ideálu padesát na padesát zde nelze uvažovat. V české republice si jako cíl můžete stanovit dvacet pět až třicet procent. Důležité je si stanovit cíl, kterého chcete v určitém horizontu dosáhnout a pak zveřejňovat výsledky. Je to důležité také proto, že se můžete dostat mezi oceněné společnosti. Totiž ocenění za diverzitu nedostávají jen firmy, které mají nejlepší výsledky

 

Které české firmy byste jmenovala, že dělají velmi mnoho v diverzitě v IT?

Google, Microsoft, Vodafone. Například nabízí ženám, že se mohou za velmi zvýhodněných podmínek vrátit po mateřské dovolené. Vím, že délka mateřské dovolené je v České republice velmi ožehavé téma, na které mají někteří jasné vyhraněné názory. Ovšem je jasné, že pokud žena zůstane v současné době šest let na mateřské dovolené, má pramalé šance se vrátit. Vývoj je tak rychlý, že jí vše uteče. Proto firmy, které do maminek investují, dávají jim najevo, že je pro ně důležité, aby byly v kontaktu s pracovištěm, a třeba jim platí více, než dopracují, mají pak z toho velký zisk. Velmi loajální a zkušené zaměstnankyně. V současném trhu práce je to výborná investice.

Jak vy sama jste se dostala k IT?

Vlastně náhodou a měla jsme štěstí. Studovala jsem humanitní vědy, ale právě na začátku osmdesátých lete začínaly počítače a já si řekla, že neodejdu ze školy, aniž bych zjistila, co to je. Vyzkoušela jsem, zaujalo mne to a zároveň mi to šlo. Nakonec jsme z toho k překvapení svých rodičů dělala master degree. Dlouho jsme pak pracovala v IT, kde jsem dlouho působila v nevýhradně mužské společnosti. Protože kdo umí v IT alespoň trochu dát dohromady větu, tak je vystrčen napřed, aby prodávala, komunikoval na ven. Vzpomínám si, jak jsem byla na jedné konferenci v Japonsku a přednášela pro 1000 lidí, všechno byli mužů. Viděla jsme, jak schválně mě zkouší z technických detailů a zkouší mě nachytat. Byli překvapeni, když mě nenachytali. To překvapení byla moje silná stránka.

Podporujete nějaké organizace, které se snaží diverzitu v moderním prostředí zvyšovat?

Miluju jednu českou organizaci Czechitas, kterou založila Dita Přikrylová, ženy učí v ženském prostředí, jako programovat a další. Pokud chcete opravdovou kariéru, musíte začít brzy. A české školy jsou skvělé na matematiku a vědy.  Jen je potřeba k tomu dívky přivést.

 

Tamar Newberger

Počítačová vědkyně se zkušeností z manažerských pozic ve firmách jako AT&T, Novell a SCO. Začala jsem svoji kariéru jako inženýr v Bell Labs.Aktivně prosazuje technologie pro mladé dívky, které uvažují o kariéře v této oblasti. Pracovala jako technologický a mediální poradce pro team Obama for America. Má magisterský a bakalářský titul z Columbia University v New Yorku.

 

 

 

loading