Ze zákulisí

Kdyby se lídři dali pěstovat ze semínek, tak by zřejmě na sáčku měli napsáno, že vyžadují hodně prostoru, slunce i zalívání. Zvláštní varování by pak znělo: pozor, vyrostou jen tam, kde jsou skutečně třeba.

To je totiž v oblasti výskytu lídrů takový mysteriózní prvek. Člověk by například očekával, že lídři budou vždy sát v čele státu, významných organizací či hnutí. Ono to tak ale vždycky není. Často téměř naopak.

Meda Mládková i Karel Janeček, se kterými si můžete v tomto čísle přečíst rozhovor, měli v oblasti leadershipu v České republice jasno. Mezi dnešními politickými špičkami nám skuteční lídři až na výjimky naprostochybí.

Paní Mládková mne uvítala ve svém privátním křídle Muzea Kampa.  Krmila své oblíbené holubi v záři jarního sluníčka s působivým panoramatem Vltavy. Přitom v dopovědi na každou otázku se snažila stočit k tomu, aby se ptala mne, co hodlá naše generace se současnou politickou reprezentací dělat. „Kdo posune politickou kulturu na nějakou úroveň?, “ ptala se. Karel Janeček už na otázku paní Medy odpovídat začal. Se svým protikurupčním fondem šlape na paty korupčníkům v politice i byznysu.

Zpět ale k varování na začátku. Proč nemámě kvalitní lídry? Znamená to, že ve skutečnosti  lídry nepotřebujeme? Že nám současní situace v něčem vyhovuje, nebo se nám líbí? A co vy byste odpověděli, milí čtenáři, paní Medě?

Jako vždy se budu těšit na vaše poznámky či připomínky k časopisu.

Hezké jaro a úspěchy s výsadbou náročných rostlinek.
Tento článek byl publikován v dubnovém čísle časopisu HR forum, ročník 2012.

loading