29.2.2024

Ideální šéf: Čech, starší muž, zkušený odborník a opora týmu

Češi chtějí za šéfy Čechy! Zdejší rodák je jako šéf lepší pro 46 % lidí, zatímco cizince uvedla jenom čtyři procenta dotázaných. Rozdíl v tom nevidí víc než pětina zaměstnanců. Ukázal to reprezentativní průzkum personální společnosti Předvýběr.CZ, pro který data sesbírala agentura Talk Online Panel.

Ideální šéf je muž (32 %) staršího věku (34 %). Ženy upřednostňuje desetina respondentů, mladším šéfům dává přednost zhruba pět procent lidí, šestnácti procentům zaměstnanců vyhovuje vrstevník.

Obecně si myslí 63 % pracujících, že šéfové jsou spravedliví ‒ ale svého současného vedoucího jako spravedlivého hodnotí dokonce 72% respondentů. Jako nejdůležitější vlastnost dobrého šéfa dotazovaní uváděli odbornost a zkušenosti(38 %).

Šéf by měl být oporou svým lidem(30 %) a držet slovo (28 %). U svých současných šéfů respondenti nejvíc ocenili pracovitost(33 %), která je obecně s 23 % až na sedmém místě žebříčku. Odbornost a zkušenost jako druhou vlastnost svým současným šéfům přiznalo 27 % lidí.

Čeští šéfové jsou o něco víc kamarádští (19 %) než obecně požadujeme (17 %), častěji mají i smysl pro humor (18 %proti dvanácti). Jsou také pečlivější(14 %) a víc prosazují změny (13 %), zatímco obecně tuto vlastnost vyžaduje zhruba desetina dotázaných. Na konci žebříčku oceňovaných vlastností je kreativita s ani ne pětiprocentním podílem. Podle respondentů se kreativitou vyznačuje o dva procentní body více současných šéfů.

Nejvíc vadí, když šéf není oporou a nedrží slovo, uvádí okolo dvou pětin lidí. Třetí špatnou vlastností je chaotický přístup a 36 % dotázaným vadí přístup „všechno ví,

všechno zná“.

Zaujal vás článek? Ještě víc informací naleznete v časopise HR Forum.

Další aktuality

Chcete dostávat aktuality přímo do e-mailu?

Budete mít přehled o HR akcích i novinkách v oblasti HR. Vyzkoušejte a uvidíte.