5.5.2023

I roztomilé emoji může mít právní následky

Možná se ptáte, zda mohou mít emotikony v právním kontextu nějaký význam. S nárůstem jejich používání se také zvyšuje počet případů, kdy se tyto malé výrazové obrázky stávají předmětem rozhodování soudů.

Možná se ptáte, zda mohou mít emotikony v právním kontextu nějaký význam.

Emotikony jsou součástí naší komunikace a vyjadřují naši náladu a pocity. S nárůstem jejich používání se také zvyšuje počet případů, kdy se tyto malé výrazové obrázky stávají předmětem rozhodování soudů. V níže uvedeném případu emotikony sehrály klíčovou roli.

V Německu se soudy zabývaly případem zaměstnance, který na sociální síti použil smajlíky zobrazující prase a opici, když popisoval svého nadřízeného. I když by se mohlo zdát, že emotikon prasátka je roztomilý, ve správném (nebo spíše nesprávném) kontextu může být považován za urážku a může mít právní následky. Zaměstnavatel totiž v uvedeném případě okamžitě zrušil pracovní poměr zaměstnance.

Zaměstnanec se proti okamžitému zrušení pracovního poměru bránil žalobou k soudu. Soud následně rozhodl ve prospěch zaměstnance a nařídil zaměstnavateli, aby zaměstnance i nadále zaměstnával. Soud zohlednil fakt, že zaměstnanec u zaměstnavatele pracoval šestnáct let bez problémů a že zaměstnavatel doposud vždy hodnotil jeho pracovní výkony kladně. I když bylo použití emotikonů v tomto případě urážlivé, soud vzhledem k okolnostem usoudil, že jednorázový prohřešek nebyl důvodem pro okamžité zrušení pracovního poměru, ani pro výpověď. Důležitými faktory pro posuzování obdobných případů budou dle německého soudu intenzita porušování povinností zaměstnancem, ekonomické dopady pro zaměstnavatele, záměr zaměstnance a délka trvání pracovního poměru.

Z rozhodnutí soudu nicméně vyplývá, že za jiných okolností by uvedené použití emotikony mohlo být důvodem pro ukončení pracovního poměru (např. kdyby zaměstnanec působil u zaměstnavatele jen krátce, nebo by s ním byl zaměstnavatel dlouhodobě nespokojen).

Díky velké podobnosti českého a německého právního řádu se domníváme, že český soud by uvedený případ posoudil velmi podobně. Dávejte proto pozor na používání emotikon a mějte na paměti, že to, co by vyvolávalo právní následky v psaném nebo mluveném projevu, nelze jednoduše skrýt za emotikony.

Autor:

Lenka Gomez Tomčalová, advokátka

Z/C/H Legal

Další aktuality

Chcete dostávat aktuality přímo do e-mailu?

Budete mít přehled o HR akcích i novinkách v oblasti HR. Vyzkoušejte a uvidíte.