31.3.2023

Na co si dát pozor při čerpání neplaceného volna Vašimi zaměstnanci

V tomto příspěvku se mimo jiné dozvíte, kdy je podle nedávného rozhodnutí Nejvyššího soudu publikovaného pod sp. zn. 21 Cdo 496/2022 čerpání neplaceného volna zaměstnanci vyloučeno.

V tomto příspěvku se mimo jiné dozvíte, kdy je podle nedávného rozhodnutí Nejvyššího soudu publikovaného pod sp. zn. 21 Cdo 496/2022 čerpání neplaceného volna zaměstnanci vyloučeno.

Zákoník práce dává zaměstnancům možnost čerpat neplacené volno v několika konkrétních případech, jako například za účelem:

  • vyšetření u lékaře,
  • stěhování,
  • hledání nového zaměstnání.

Na základě zásady „co není zakázáno, je dovoleno“, může zaměstnavatel zaměstnanci čerpání neplaceného volna umožnit i z jiných důvodů.
Ale pozor! Vždy musí jít o důvody na straně zaměstnance.  Pokud by motivace k čerpání neplaceného volna ležela na straně zaměstnavatele, pak zaměstnanec neplacené volno čerpat nemůže. Ve zmiňovaném rozhodnutí se Nejvyšší soud zabýval případem, kdy zaměstnavatel a zaměstnanec uzavřeli dohodu, podle které měl zaměstnanec neplacené volno čerpat v době, po kterou pro něj zaměstnavatel neměl práci. Nejvyšší soud uvedl, že se v takovém případě jedná o jinou překážku na straně zaměstnavatele a zaměstnanci za jejího trvání náleží náhrada mzdy.

Toto právo zaměstnance není možné dohodou o čerpání neplaceného volna obejít. Podle Nejvyššího soudu dokonce k takové dohodě vůbec nelze přihlížet. Nejvyšší soud tak ve věci neplaceného volna akcentoval silnou ochranu zaměstnanců.

Pracovněprávní legislativu pro Vás neustále sleduje.

Z/C/H Legal v.o.s., advokátní kancelář, Národní 973/41, Praha 1, 110 00

Mgr. Lenka Gomez Tomčalová

advokátka / partnerka

kontakt: lenka.gomez@zchlegal.cz

Další aktuality

Chcete dostávat aktuality přímo do e-mailu?

Budete mít přehled o HR akcích i novinkách v oblasti HR. Vyzkoušejte a uvidíte.